Historie 

Co nás vedlo k vytvoření nástroje TETRECOM? Hlavní řešitelka Renata Mlčáková má dlouholetou učitelskou i poradenskou praxi ve školské logopedii. Výzkumně i prakticky se věnuje klíčovým funkcím pro úspěšné zvládnutí počátečního čtení, psaní, počítání u dětí s poruchami komunikace a u dětí v riziku rozvoje specifické poruchy učení v období rané gramotnosti. Spoluřešitel Jaromír Maštalíř se zaměřuje na oblast alternativní a augmentativní komunikace a využití technologie eye tracking u klientů se závažným zdravotním postižením. Během společné konzultace (prosinec 2018) dostala R. Mlčáková nápad využít technologii eye tracking k diagnostice znalosti čtení izolovaných písmen a čísel, k zjištění směrovosti, čtenářských strategií školních začátečníků a zjištění, kam se dítě dívá v okamžiku, kdy je potichu a přemýšlí, jak písmeno pojmenovat. 

TETRECOM jsme začali vyvíjet, neboť jsme nenašli pomůcku, která by za použití moderní technologie objektivně a přesně zjišťovala, jak dítě v 1. třídě nebo na začátku 2. třídy umí číst písmena a čísla. Odhalíme-li rezervy dítěte ve znalosti písmen a čísel včas, což nám právě TETRECOM umožní, můžeme zvolit cílenou intervenci dříve, než dojde k fixaci nedostatků, a můžeme tak zabránit vzniku závažnějších obtíží ve čtení, případně v psaní a matematice. 

Převzato z: MLČÁKOVÁ, R.; MAŠTALÍŘ, J.; LUKÁŠOVÁ, K. Hodnocení čtení písmen s využitím metody TETRECOM založené na technologii eye tracking u začínajících školáků v základní škole a v základní škole logopedické. Studia Paedagogica. 2022, roč. 27, číslo 3, s. 99-126. https://doi.org/10.5817/SP2022-3-4. Dostupné ZDE.

DŘÍVĚJŠÍ SPOLUPRACOVNÍCI

Petr kubečka

Ředitel Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci, certifikovaný manažer kreativity a inovací (MCI), projektový manažer v PRINCE2 a PRINCE2 Agile, certifikovaný ze Scrum Foundation. 

Absolvent studia na Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze - specializovaného studia v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví.

Business development manager projektu 04/2020 - 03/2022.

FILIP AUINGER

Business development manager projektu 04/2022 - 05/2023.

Vystudoval biochemii a genetiku na VŠCHT v Praze. Pracoval jako rozvojový technolog pro Lovochemii, a.s., vedl projekty inovace výroben a koordinoval společný výzkum Lovochemie a výzkumných institucí. Následně jako inovační ředitel technologické firmy MEGA a.s. odpovídal za výzkumné a inovační aktivity a vedl tým zajišťující spolupráci se strategickými partnery a vývoj nových produktů. Pracoval jako business developer pro Univerzitu Palackého v Olomouci a nezávislý konzultant. Svými zkušenostmi pomáhá vědeckým výstupům k tržnímu úspěchu. Specializuje se na transfer technologií, ochranu práv duševního vlastnictví, marketing vědeckých a výzkumných výstupů.

Dana Jurková 

Koordinátorka vědy a výzkumu na Pedagogické fakultě UP. Toho času na mateřské dovolené. 

Pomáhám vědeckým nápadům na svět. Kromě vědy a výzkumu mě baví marketing. Vytvořila jsem pro Tetrecom webove stránky a blog. Podílím se na jejich aktualizaci a rozvoji, protože mi dává velký smysl to, co celý tým Tetrecom pro děti dělá.